יום רביעי, 24 באוגוסט 2011

The new olds

מאז נפתח בשנה שעברה מוזיאון העיצוב בחולון, אני מתפקדת על תקן הנוסע המתמיד ומשתדלת לא להחמיץ אף תערוכה. בכל מה שקשור לצורך תרבותי-עיצובי, עצם קיומו של המוזיאון הוא ממש אויר לנשימה עבורי. כרגע מוצגת תערוכה שנושאת את השם "הישן החדש". 70 עבודות של מעצבים עכשווים מהארץ ומהעולם, עשויות חומרים עתיקים כמו קרמיקה, עץ וטקסטיל ועד ספוגים, מתכות אצילות ושאר פולימרים עתידניים. העבודות מהוות את פרשנותם היצירתית של המעצבים לאייכונים ומוטיבים עיצוביים מן העבר. הביקור עצמו במוזיאון נעים וחוויתי ביותר, תוסיפו לזה (ולגמרי בחינם) מדריך שמע מיוחד להסברים על כל המיצגים הכולל קטעי וידאו מתהליכי העבודה ומידע על המבנה המרשים בעיצובו של רון ארד.

Ever since "Design Museum Holon" opened to public sometime last year, I am sort of a frequent flyer and try not to miss any exhibition. Right now an exhibition called "New Olds" is showing. The exhibition presents creative interpretations by contemporary designers for motifs from the past. In total 70 works made from diffrent meterials: from timeless Ceramics, Textils and wood to Sponges, metals and innovative Polymers.
The visit itself is a treat for on top of the beautiful exhibits you get (free of charge) a special Audio/Video guide with explenations for each piece and information about the unusual structure designed by Ron Arad.


Past meets Future: Armchair &Pouf , foam - Frank Willems 2008
Pixel Persian ,carpet - Volker Albus 2010
Golden Age: inspired by the aging process in elderly,
 Ceramic vase - Merav Peled-Barzilay 2008

Rope Bench, wood and rope - Yoav Reches 2009-2010


Balooned couch - Pini Leibovich 2005
Bookcase, books and hooks - Werner Aisslinger 2007
Recycled : Furniture Hospital, chairs and table - Noam Tabenkin 2010
Tea party vase - Dani Gassner & Ori Saidi 2005
Made in China, wooven chairs - Emilie Voirin & Jerome Nelet 2008
Colorful yet Green: Bow bins, recycled - Cordula Kehrer 2008

חמש רצועות פלדת הקורטן, העוטפות את רוב חזיתות המוזיאון נעות בצורה גלית ומתפתלות סביב חללי המוזיאון, לעיתים בהתאמה כגוף אחד ולעיתים הן נפרדות זו מזו, לעיתים הן מקיפות את הבניין ולעיתים הן מגדירות אותו. מתוך אתר המוזיאון

בעקבות הביקוש התערוכה הוארכה עד ה-1 אוקטובר, רוצו לראות!


The greater part of the building's exterior is shrouded by a sinuous ribbon façade composed of five bands of Corten weathering steel. taken from the museum website.

Due to the demand has been prologed to October 1st, go go go!

Dress, Jewelery, Sandales, Shades (Kenzo) - All Vintage

+A

תגובה 1:

  1. אני פשוט אוהב איך שאת עושה את זה :)

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...